Direktionen

Svensk Luftambulans är ett kommunalförbund med direktion. Direktionen består av tolv ledamöter och tolv ersättare.

Direktionen för Svensk Luftambulans

Fredrik Larsson (M), fredrik.larsson@regionvarmland.se

Ulric Andersson (S), ulric.andersson@regionvarmland.se

Marianne Utterdahl (SIV), ersättare, marianne.utterdahl@regionvarmland.se

Mats Sandström (S), ersättare, mats.sandstrom@regionvarmland.se

Kent Svens (M), kent.svens@icloud.com

Elin Norén (S), elin.noren@ltdalarna.se

Pär Kindlund (C), ersättare, parkindlundmalung@gmail.com

Abbe Ronsten (S), ersättare, abbe.ronsten@regiondalarna.se

Kenneth Backgård (SJVP), kenneth.backgard@norrbotten.se

Anders Öberg (S), anders.oberg@norrbotten.se

Monika Hedström (M), ersättare, monkan46@icloud.com

Elisabeth Lindberg (S), ersättare, elisabeth.m.lindberg@norrbotten.se

Björn-Owe Björk (KD), bjorn-owe.bjork@regionuppsala.se

Vivianne Macdisi (S), vivianne.macdisi@regionuppsala.se

Malin Sjöberg Högrell (L), ersättare, malin.sjoberg.hogrell@regionuppsala.se

Håkan Collin (S), ersättare, collin@folkvald.heby.se

Linn Brandström (M), linn.brandstrom@vgregion.se

Håkan Linnarsson (S), hakan.linnarsson@vgregion.se

Nicklas Attefjord (MP), ersättare, nicklas.attefjord@vgregion.se

Maria Hjärtqvist (S), ersättare, maria.hjartqvist@politiker.skovde.se

Sören Bertilsson (S), Region Dalarna

Knut Rexed (S), Region Uppsala

Ingela Wretling (S), Region Värmland

Krister Stensson (M), Västra Götalandsregionen

Thomas Nordenstam, Region Västerbotten

Eva Alriksson, Region Norrbotten

Dela på facebook
Dela på linkedin
Dela på email