Kontakta oss

Svensk Luftambulans - huvudkontoret

Telefon: 010-839 14 77

E-post: info@hems.se

Lars-Olof Björkqvist

Förbundsdirektör
Svensk Luftambulans
lars-olof.bjorkqvist@hems.se

Henrik Johansson

Verksamhetschef (AM)
Svensk Luftambulans
henrik.johansson@hems.se

Mats Bernardsson

Flygchef (NP FO)
mats.bernhardsson@hems.se

Stefan Johansson

Flygskolechef (HT)
stefan.johansson@hems.se

Christian Samuelsson

Luftvärdighetschef (NP CA)
christian.samuelsson@hems.se

Thomas Welén

Basansvarig (NP GO) 
thomas.welen@hems.se

Henric Ceder

Utbildningschef (NP CT) 
henric.ceder@hems.se

Erica Balke

Flygsäkerhetsansvarig (SM)
erica.balke@hems.se

Viktor Petersson

Underhållschef (MM/PM)
viktor.petersson@hems.se

Mikael Nyström

Kvalitetschef (CMM)
mikael.nystrom@hems.se

Direktionens kontaktuppgifter

Svensk Luftambulans direktion

Anna Selberg

Webbredaktör/kommunikatör
anna.selberg@regionvarmland.se

Kontaktuppgifter till respektive region

Karl Silvhamn
Verksamhetschef
karl.silvhamn@regionvarmland.se

Henric Thorsell
Baschef (SLA Karlstad)
henric.thorsell@hems.se

Fredrik Granholm
Verksamhetschef
fredrik.granholm@rvn.se

Magnus Brodén
Baschef (SLA Mora)
magnus.broden@hems.se

Ann Sofie Kyrk
Verksamhetschef
annsofie.kyrk@regionvasterbotten.se

Ove Lundström
Baschef (SLA Lycksele)
ove.lundstrom@hems.se

Per Marcusson
Verksamhetschef
per.marcusson@norrbotten.se

Esajas Labba
Baschef (SLA Gällivare)
esajas.labba@hems.se

Leverans- och besöksadress

Karlstad

Svensk Luftambulans (SLA)
Karlstad Airport
Våldalen 576
655 91 Karlstad

Mora

Svensk Luftambulans (SLA)
Flygplatsvägen 31
792 91 Mora

Lycksele

Svensk Luftambulans (SLA)
Helsingforsvägen 21
921 92 Lycksele

Gällivare

Svensk Luftambulans (SLA)
Flygplatsvägen 6
982 35 Gällivare

Postadress

All formell och officiell post via diariet:

Svensk Luftambulans (SLA)
c/o Region Värmland
651 82 Karlstad

Fakturering

Fakturaadress

Svensk Luftambulans
Box 5092
650 05 Karlstad

PDF-fakturor skickas via e-post: SLAfakturor@regionvarmland.se

Organisationsnummer
222000-3061

Momsreg.nr/VAT-nummer
SE222000306101